انواع روش های آب بندی استخر

انواع روش های آب بندی استخر

 از آنجایی که استخر ها مانند ذخایر آبی عمل می کنند و حجم شایانی از آب را در خود نگه می دارند و عموما با موادی چون سیمان ساخته می شوند که جنس نفوذ پذیری داشته و آب به راحتی می تواند از آن ها عبور کند، باید به صورت مطمئن ساخته شوند که بتوانند حجم آب زیادی و به بهترین شکل و بدون ذره ای نشتی در خود نگه دارند.

بعد از احداث استخر های خصوصی و عمومی نگهداری  جزو مهم ترین کارهای مراقبتی آن ها به شمار می آید. 

یکی از مهم ترین مراحل برای ساخت استخر و سازه هایی همانند آن که آب زیادی را در درون خود جمع آوری می کنند، عایق بندی و آب بندی آن ها می باشد که طبق کاربرد و ساختار هر یک از آن ها می توان از متریال های خاصی بهره برد و این سازه را آب بندی کرد.

در ادامه به انواع روش های آب بندی های استخر میپردازیم.


هنگام آب بندی استخر ها باید به این نکته توجه کرد که نقطه ای از استخر ها نباید از توجه باز بمانند و تمامی سطوح مورد نظر از جمله، کف استخر ، دیواره های آن و لبه های استخر ها باید آب بندی شوند.

در ادامه به روش های آب بندی استخر می پردازیم 

آب بندی استخر کاشی کاری شده

آب بندی استخر کاشی کاری شده

یکی از روش های متداول در این پروسه، کاشی کاری می باشد که بیشتر برای استخر های خصوصی کاربرد دارد و هزینه ی بیشتری نسبت به روش های دیگر در بر می گیرد.

با استفاده از این روش، تمییز کردن و نظافت استخر، کاری بسیار آسان خواهد بود.

همچنین فضای کاشی کاری شده ی زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد.

استفاده از کاشی ها برای حاشیه بیرونی استخر ها نیز کابرد فراوانی دارد که در این صورت نیازی به کاشی کاری داخلی و کف استخر نمی باشد و می توان به روش های دیگری کف استخر را آب بندی کرد.

در این روش، حاشیه بیرونی استخر ها عاری از رشد جلبک ها و باکتری ها می باشند.

به کار بردن روش اندود کاری سنتی

آب بندی استخر با روش اندود کاری سنتی

این روش با وجود سنتی بودن آن، دارای مزایای فراوانی می باشد . در این فرآیند با روش اندود کاری یک ماده خمیری شکلی از گچ و یا آهک به همراه ماسه و آب به دست می آورند و در پروسه ی انجام کار از آن بهره می برند. ماده به دست آمده با هر شرایطی تطبیق پیدا می کند و همچنین در برابر نفوذ آب مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

در توضیح عملکرد این مواد می توان گفت، نشت آب در یک استخر زمانی اتفاق می افتد که ذرات خاک درشت باشند و در بین آن ها فضای خالی بسیاری برای نشت وجود داشته باشند. زمانی که از این مواد برای آب بندی استفاده می کنیم، موجب پر شده این فضای خالی در داخل خاک ها شده و منافذ آن ها را با این کار می بندیم. به همین جهت، یک لایه ی غیر قابل نفوذ و بادوامی ایجاد می کنیم که با چسبنگی خود به لایه قبلی ، موجب عدم نفوذ آب خواهد شد.

آب بندی استخر با مواد نانو

آب بندی استخر با مواد نانو

مواد یا چسب نانوئی که برای آب بندی استخر به استفاده می شوند بسیار کاربردی بوده و ساختار ارزشمندی را دارا می باشند. این مواد با دارا بودن سلول های برتر و جمع بندی بهترین متریال ها ساخته شده است، بنابراین با وجود پیچیدگی در ساختار می توانند یک عایق مهمی در مقابل رطوبت به شمار آیند.

از چسب کاشی آب گریز به عنوان نام دیگر چسب نانو استفاده می شود. چسب نانو و یا چسب کاشی آب گریز از پلیمر های تقویت کننده ساخته شده است که در سرویس های بهداشتی، سونا و جکوزی هم کاربرد دارند. خاصیت چسبندگی این چسب ها بالا بوده و با وجود دارا بودن این خاصیت ، امکان چسبندگی آن ها در همه سطوح وجود دارد که موجب عایق بندی رطوبتی آن ها خواهد شد.

 این چسب حالتی مایع داشته و شیری رنگ می باشد که بعد از کار کاملا به یک رنگ بی رنگی تبدیل می شود.این چسب در مقابل سرما و گرما و آتش مقاوم بوده و دچار هیچ آسیبی نمی شود. این چسب را به راحتی می توان برای تمامی سطوح عمودی و افقی اجرا کرد . هنگام به کار بردن این چسب باید این نکته را در نظر داشت که اگر استخر دارای جلبک و رسوبات ناشی از راکد ماندن آب می باشد ، باید به صورت کامل آن را پاک سازی کرد و سپس از این محلول برای آب بندی استخر ها استفاده کرد.

 از آنجا که این مواد دارای ارزش بالایی هستند، به نسبت قیمت بالا تری را نیز از این جهت برخوردار می باشند و به همین دلیل برای استخر هایی با سطح کم تر و مقیاس های کوچک تر مورد استفاده قرار می گیرند.

آب بندی استخر به روش ژئوممبرین

آب بندی استخر به روش ژئوممبرین

این روش آب بندی برای استخر های کشاورزی مناسب است و نمی توان از ان به عنوان آب بندی استخرهای شنا استفاده کرد. از آن جا که بستر این آب بندی یک بستر کاملا خاکی و یا شفته آهک می باشد، دارای هزینه ی کم و به صرفه است و میتوان از آن به عنوان بستر مناسب آب بندی برای استخر های بزرگ پرورش ماهی و یا مخازن آب کشاورزی استفاده کرد.

ورقه های ژئوممبرین با اندازه ها و ضخامت های مختلفی در بازار موجود اند که می توان بنا به مواد کاربرد هر استخری آن ها را انتخاب و از آن ها استفاده نمود. یکی از مشکلات وارد شده برای این روش این است که در شیب های تند نود درجه ای نمی توان از آن ها استفاده کرد. همچنین ترمیم ناپذیری، بستر سازی و جلبک زدن از ویژگی های آن ها می باشد .

استفاده از رنگ ها و روکش ها برای آب بندی استخرها

استفاده از رنگ ها و روکش ها برای آب بندی استخرها

استفاده از رنگ ها برای آببندی استخر ها یک روش آسان ، سریع و کم هزینه بوده که باید با دقت زیادی انجام پذیرد.

 در این روش آب بندی استخر به وسیله ی رنگ صورت می پذیرد که طبیعتا عمر و ماندگاری کم تری نیز خواهد داشت و هر چند سال یک بار باید فرایند رنگ کردن استخر مجددا انجام پذیرد.

هنگامی که استخر ها به وسیله رنگ، آب بندی می شوند باید به این نکته توجه داشت که حتما رنگ ها در خشک ترین حالت ممکن به کف و دیواره استخر ها زده شوند .

 در صورتی که سطح استخر مورد نظر قبلا به همین روش، آب بندی شده باشد، حتما به این نکته باید توجه شود که رنگ های قدیمی و پوسته پوسته شده باید از سطح کار جدا شوند.

در صورت توجه نکردن به این مورد و جدا نکردن پوسته های اضافه باقی مانده روی سطح استخر، سطح نهایی بدست آمده ناهموار خواهد بود و پوسته های باقی مانده روی سطح کار صافی آن را خواهند گرفت و نمایی جالبی پدیدار نخواهد شد.

در این روش می توان از سه نوع رنگ برای آب بندی استخر استفاده کرد

رنگ سیمانی برای آب بندی استخر: رنگ های سیمانی غالبا برای استخر های بتنی استفاده می شوند و نوع رنگ به کار رفته درآن ها، از نوع سیمان های رنگی می باشند. این رنگ ها دارای هزینه ی کم تری در مقایسه با رنگ های دیگر می باشند و بسیار مقرون به صرفه تر اند.

رنگ پلیمری کلر دار برای آب بندی استخر: رنگ های پلیمری کلر دار نسبت به دیگر رنگ های آب بندی استخر، کاربرد فراوانی دارند و نسبتا نرم اند. این رنگ ها دارای چسبندگی بالایی می باشند که مقاومتشان در برابر آب و رطوبت بسیار بالا می باشد.

رنگ اکریلیک برای آب بندی استخرها: رنگ های اکریلیک جزو آن دسته از رنگ های کم دوام اند که باید آن ها را هر چند سال یک بار تعویض و یا تجدید کرد. این رنگ به عنوان یک روکش استاندارد برای استخر ها استفاده می شود و عمر مفید آن پنج تا ده سال می باشد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر در شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر قم آباد شیراز
اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-صدرا
پروژه اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-گویم
پروژه اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات موتورخانه-صدرا
پروژه اجرای سیستم لوله کشی وتاسیسات گرمایش-قصردشت

اطلاعات تماس