ایران استخر

پارک‌های آبی و انواع آن

پارک‌های آبی و انواع آن

پارک آبی چیست؟

پارک آبی یک پارک تفریحی است که از ابزار‌های سرگرم‌کننده و بازی‌های آبی یا راید‌هایی مانند سرسره آبی، رودخانه تنبل، حمام تفریحی، استخر، استخر موج، سونا و سرسره‌های سقوط آزاد و غیره تشکیل شده‌ است. در بعضی از پارک‌های آبی با ایجاد موج‌های مصنوعی امکان موج سواری را نیز مهیا کرده‌اند.

بدون تردید این نوع پارک‌ها را باید یک تفریح بسیار جذاب و مهیج در سراسر جهان دانست. پارک‌های آبی در تمام دنیا طرفداران بسیار زیادی دارند و جالب است که روز به روز تعداد این پارک‌ها افزوده می‌شود و علاقمندان این پارک‌ها نیز انتظار امکانات جدید و مهیج‌تری دارند.

با این حال حتما برای شما جالب است که بدانید در پارک‌های آبی چه امکانات در جهان را دارند و با تجهیزات و وسایل آن آشنا شوید.

این روز‌ها هر شهری در دنیا تفریحات مهیج خودش رو دارد که پارک‌های آبی نیز یکی از آن جاذبه‌های گردشگری لحاظ می‌شوند.

پارک‌های ابی چیست

تکامل پارک آبی

محبوبیت پارک‌های آبی از زمان معرفی آن یعنی اواخر سال ۱۹۴۰ بر می‌‌گردد. کشور ایالات متحده آمریکا با بیش از هزار پارک با موضعیت تفریحات آبی و ده‌ها پارک جدید در هر سال بیش‌ترین تعداد پارک‌های آبی را داراست.

پارک‌های آبی همچنین عمدتا به دو دسته روباز و سربسته یا سالنی تقسیم می‌شوند.

پارک‌های آبی روباز معمولاً در نقاط گرمسیری و استوایی بازگشایی می‌شوند و پارک‌های سالنی در نقاط شهری بیشتر دیده می‌شوند.

در حال حاضر بزرگ‌ترین پارک آبی روباز جهان در شهر ویسکانسین آمریکا قرار دارد. این پارک کشتی نوح یا Noah’s Ark نام دارد و بیش از 51 یک سرسره و راید مختلف دارد.

در ایران نیز بزرگ‌ترین پارک آبی روباز در جزیره کیش واقع شده‌است و تم پارک اوشن نام دارد که با 6 هکتار وسعت و بیش از 14 راید مختلف بزرگ‌ترین پارک آبی روباز ایران محسوب می‌شود.

سازمان‌های مهم در این حوزه IAAPA (انجمن بین‌المللی پارک‌های سرگرمی و جاذبه) و WWA (انجمن جهانی پارک‌های آبی) هستند که با برگزاری نمایشگاه‌های سالانه محصولات و راید‌های جدید تولیدکنندگان مختلف را به معرض نمایش می‌گذارند.

پارک ابی سر باز

امکانات رایج در پارک‌های آبی

  • انواع استخر
  • استخر موج
  • انواع سرسره آبی
  • رودخانه آرام lazy river
  • رودخانه وحشی wild river
  • چاله فضای تیوپی raft bowel
  • چاله فضایی body bowel

امکانات رایج پارک آبی

پارک‌های آبی روباز

اگر اهل هیجان باشید و آفتاب گرفتن در کنار استخر، شنا و ورزش‌های آبی را دوست داشته باشید و از انجام بازی و تفریحات آبی آن هم در هنگام بهار لذت می‌برید، پس بهترین گزینه برای رسیدن به خواسته شما و تخلیه انرژی‌های نهفته تان، رفتن به پارک آبی روباز در فصولی که هوا گرم است یا مناطق گرمسیری جهان است.

این پارک‌ها در فضایی وسیع و تجهیزات پارک و نظیر سرسره‌ها و استخر‌ها و غیره در فضایی روباز و در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند.

پارک ابی سرپوشیده

هزینه ساخت یک پارک آبی

هزینه ساخت پارک آبی ارتباط مستقیم با نوع طراحی، تعداد دستگاه‌های موجود در پارک، متراژ ساخت استخر‌ها دارد. درصورتی که پارک به صورت سر بسته و‌ یا indoor باشد، میزان بودجه لازم برای ساخت بیشتر خواهد شد.

علت افزایش این هزینه‌ها، ساخت سقف برای محوطه پارک، نصب انواع رطوبت گیر و انواع سیستم‌های تهویه و فیلتر‌های هوا است. سیستم‌های موتور خانه جهت افزایش دمای آب موجود در استخر‌ها، باعث اضافه شدن هزینه‌های ساخت و اجرا است.

هزینه ساخت پارک ابی

معرفی روش‌های ساخت سرسره آبی

سرسره‌های پارک‌های آبی به چند روش در جهان تولید می‌شود:

  1. تولید به روش FRP که در این روش با لایه گذاری لایه‌های روی بدنه قالب و اتصال آنها به کمک  رزین، سرسره شکل می‌گیرد و ساخته می‌شود و سپس از درون قالب بیرون آورده می‌شود و تکه‌های زائد ان از قطعه اصلی جدا می‌شود.
  2. تولید به روش RTM در این روش که به صورت تزریق مستقیم پلاستیک در‌داخل قالب صورت می‌گیرد.

اولین روش صافی سطح قطعه از کیفیت بالا‌تری نسبت به FRP برخوردار است و سرعت تولید در این روش بسیار بالا است.

تنها ایراد موجود در این روش تولید صرف هزینه‌های زیاد جهت قالب سازی به این روش است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران استخر در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


مجری استخر در شیراز، پروژه لاکچری فرهنگ شهر
پروژه استخر و جکوزی دینکان
پروژه استخر، جکوزی و سونا خیابان قدوسی شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر در شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر قم آباد شیراز
اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-صدرا

اطلاعات تماس