پله و نردبان استخر و انواع آن

پله و نردبان استخر و انواع آن

نردبان یا پله استخر

در این مقاله قصد داریم تا در مورد پله استخر که در نزد عموم نردبان استخر نیز نامیده می شود و انواع آن و نکات مهم در مورد خرید و نصب آن صحبت کنیم.

 در همه استخرها از استخر خانگی گرفته تا استخرهای مسابقه‌ای و همچنین استخرهای درمانی، برای خروج افراد از آب استخر، از پله استفاده می‌شود. وجود این نردبان برای کمک به شناگران خسته است که راحت‌تر خود را به سکوهای کنار آب برسانند. امروزه این پله ها در کیفیت و شکل‌های متفاوتی تهیه و ساخته می‌شوند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

پله استخر

نردبان یا پله استخر چیست؟

پله یا نردبان استخر یکی از تجهیزات اساسی استخر، در همه استخرها می‌باشد. در استخرهایی که بیش از ۱۰ متر طول دارند، معمولاً از دو نردبان و استخرهایی با طول کمتر از ۱۰ متر، از یک نردبان در قسمت‌های کم عمق استفاده می‌کنند. البته در استخرهای خانگی، به‌طور کلی از دو نردبان استفاده می‌شود.

اصولا وقتی از نردبان در استخرها سخن به میان می‌آوریم، منظور نردبان‌هایی با دو تا هشت پله است.

جنس پله استخر

جنس هر یک از انواع پله یا نردبان استخر با یکدیگر متفاوت می باشد که جنس آنها همراه با ویژگی هایشان عبارت است از :

پله های پلیمری :

این نمونه از پله ها را شما در دو رنگ سفید و یا مشکی می توانید مشاهده کنید. دلیل اصلی استفاده از پلیمر برای تولید این پله های قابلیت انعطاف پذیری بالای آن می باشد. همچنین باید بدانید عوامل زیاد دیگری مانند دوام بالا، در دسترس بودن، قیمت مناسب، محکم بودن و همچنین مقاومت بالای پلیمر در برابر رطوبت از دیگر عوامل مهم استفاده از پلیمر برای تولید پله های استخر پلیمری می باشد.

سایزهای متنوعی از این نرده ها و پله ها را شما می توانید بر اساس نوع استخر خود خریداری کنید. تعداد پله ها هم بر اساس عمق استخر می تواند متعدد باشد. به طور معمول تعداد پله ها را تا سه عدد تنظیم می کنند. آن دسته از پله هایی که جنسشان از پلیمر می باشد نرده و کفی شان هم پلیمری است.

یکی از نکات مثبت و مهمی در مورد پلیمرها این است که حرارت کمی را جذب می کنند و به اندازه فلزها داغ نمی شوند. بنابراین آنها در فصل تابستان زیر نور آفتاب زیاد داغ نمی شوند که شما را اذیت کنند. به همین دلیل از پله های پلیمری برای استخرهای روباز استفاده می شود.

زنگ زدگی و یا خوردگی هم درون این پله ها امکان ندارد که مشاهده کنید. عمر مفید نردبان یا پله استخر پلیمری زیاد است و قیمت خرید آن  هم بسیار مناسب می باشد. بیشتر افرادی که در ویلاها و باغ ها استخر دارند برای تولید نرده استخر نمونه های پلیمری را سفارش می دهند.

خرید نردبان استخر یا پله استخر

پله های استیل :

استیل یکی از دیگر فلزاتی می باشد که برای تهیه و تولید پله یا نردبان استخر از آن استفاده می کنند. استیل ها زیبایی بی نظیری به استخر می بخشند و هم اینکه نمونه های ضد زنگ آنها برای استخر مناسب می باشند.

یکی از اصلی ترین معایب آنها این است که در فصل تابستان زیر نور خورشید بیش از اندازه داغ می شوند. به همین دلیل بیشتر استخرهایی که سرپوشیده هستند را با استفاده از این پله ها تجهیز می کنند.

شما باید به خوبی بدانید که قیمت خرید این نمونه از پله ها نسبت به نوع پلیمری بیشتر است. آن دسته از استیل های بی کیفیت که ارزان هستند بعد از مدت زنگ می زنند و در استخر نباید استفاده شوند. یکی از مهمترین مزیت های این نمونه از پله ها زیبایی شان می باشد.

ترکیب پلیمر و استیل :

یکی از دیگر انواع پله یا نردبان استخر ترکیب جنس پلیمر و استیل می باشد. این نمونه از پله ها را با استفاده از پلیمر و استیل طراحی می کنند که نرده ها از جنس استیل است و سطح پله از جنس پلیمر می باشد. این نمونه از پله ها از آنجایی که تلفیقی می باشند هزینه خریداری مناسبی دارند.

البته باید بدانید از آنجایی که تنها بخش نرده ای پله ها از آب بیرون می زند زیبایی استیل را نمی توانید مشاهده کنید. پله هایی هم که زیر آب هستند با استفاده از پلیمر تولید شده اند. وزن این نمونه از پله ها بسیار سبک می باشد و نصب کردن آنها آسان است.

نردبان استخر

در نصب پله‌های استخر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هر کدام از انواع پله‌هایی که در بالا توضیح دادیم کاربرد مخصوص به خود را دارند و همه آنها در همه انواع استخر امکان نصب و استفاده را ندارند. در ادامه به نکاتی که برای نصب پله استخر باید رعایت شود اشاره می‌کنیم.

  • در استخرهایی که نیاز است از دو پله مجزا در قسمت‌های کم عمق یا عمیق استفاده شود، حتماً باید به صورت استاندارد فاصله بین ۵ تا ۷ متر رعایت گردد.
  • برای نصب هر پله باید به عمق و ابعاد فضای لبه‌های استخر و کاربری استخر توجه ویژه‌ای کرد.
  • در نصب نردبان باید به پوشش استخر توجه کنید. مثلاً بدانید پوشش استخر شما از چه نوعی است. بعضی از استخرها با ورق ژئو ممبران پوشش دارند و قاعدتاً نحوه نصب پله‌ها در این نوع پوشش با دیگر پوشش‌ها متفاوت است. بر این اساس بهتر است برای انتخاب نردبان مناسب، حتماً از متخصص مربوطه در این زمینه یاری بخواهید.
  • مورد دیگری که باید حتماً دقت شود، استفاده از نردبان یا پله‌های مناسب در استخرهایی است که لبه هایشان از سطح زمین فاصله دارد یا استخری که لبه‌های آن هم سطح زمین می‌باشد. دلیل دقت به این نوع تفاوت، وجود یا عدم وجود سرریز در کناره‌های استخر است.
  • در نصب پله استخر باید زیرسازی استخر را هم مد نظر قرار دهید. زیرسازی استخر باید از استحکام کافی برخوردار باشد. زیرا پایه‌های اصلی پله‌ها به لبه‌های استخر پیچ می‌خورند و ثابت قرار می‌گیرند. همچنین برای قرار گرفتن پله‌ها در کاسه استخر نباید آنها در دیواره‌ها پیچ شوند. زیرا موجب نشتی در دیوارها می گردد. تنها باید با قالب بندی‌های مخصوص، آنها را به دیوار تکیه دهید. این نکات باید حتما در هنگام طراحی استخر مورد توجه قرار گیرد.
نصب پله استخر

خرید نردبان استخر

اگرچه ممکن است نردبان یکی از تجهیزات پیش پا افتاده استخرها به نظر برسد که افراد، توجه چندانی به آن ندارند اما این قطعه یکی از مهمترین لوازم استخر است که بدون آن گاهی شنا کردن و استفاده از استخر، برای شناگران بسیار دشوار می‌شود. بعلاوه، همان‌گونه که اشاره شد انواع و جنس پله‌های استخر متفاوت است و لازم است که با توجه به نوع و کاربری استخر از نردبان مناسبی استفاده شود.

در این زمینه مشاوران ایران استخر در ازتباط باشید. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر در شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر قم آباد شیراز
اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-صدرا
پروژه اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-گویم
پروژه اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات موتورخانه-صدرا
پروژه اجرای سیستم لوله کشی وتاسیسات گرمایش-قصردشت

اطلاعات تماس