ایران استخر

گریل و گاتر استخر چیست و انواع آن

گریل و گاتر استخر چیست و انواع آن

گریل استخر

گریل، یکی از تجهیزات استخر است که بر روی کانال آب در محیط استخر نصب می‌شود. آب‌های سطحی از دریچه‌های گریل به داخل کانال راه می‌یابد و به سمت سیستم فیلتراسیون استخرحرکت می‌کند و پس از تصفیه مجدد از گریل به داخل استخر پمپاژ می‌شود.

 اما اینکه چرا باید از این قطعه در طراحی استخر استفاده کنیم و عملکرد آن به چه نحوی است، از موضوعاتی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم

گریل چیست؟

موضوع مهم در هنگام استفاده از استخر‌ها تمیز و تصفیه شدن آب است. اگر در استخر‌ها نکات بهداشتی و بحث فیلتر و تصفیه آب رعایت نشود بی‌شک کسی رغبت شنا کردن در این‌گونه محیط را نخواهد داشت.

تجهیزات زیادی موجود هستند که در تصفیه آب استخر نقش دارند. یکی از این دسته تجهیزات پرکاربرد، گریل است.

در زمان ساخت استخر اطراف کاسه استخر کانالی حفر می‌شود. سپس روی این کانال صفحات مشبکی قرار خواهند داد. این صفحات مشبک را گریل می‌نامند.

این دریچه‌ها وظیفه جمع‌آوری آب‌های سطحی و جلوگیری از ورود هرگونه مواد به آب استخر که می‌توانند سطح آن را آلوده کنند را بر عهده دارند. گریل به سیستم تصفیه آب استخر متصل است و آب‌های جمع‌آوری شده را به سمت پمپ تصفیه هدایت می‌کند. گریل‌ها امکان بازگشت مجدد آب تصفیه شده به داخل استخر را دارند.

نصب گریل و گاتر

چه استخر‌هایی نیاز به گریل دارند؟

استفاده از گریل، بیشتر مناسب استخر‌های عمومی، پارک‌های آبی و استخر‌های مربوط به انجام انواع مسابقات و ورزش‌های آبی است. بهتر است در طراحی و ساخت استخر‌هایی با اندازه 100 مترمربع و بیشتر از سیستم کانال‌کشی و گریل استفاده کرد.

به دلیل تجمع زیاد شناگران در این‌گونه استخر‌ها سطح آب بسیار آلوده می‌شود گریل می‌تواند سریع‌تر و باکیفیت بالا‌تر به تصفیه آب کمک کند.

انواع گریل استخر

گزینه‌های انتخاب گریل بسیار زیاد است. انواع گریل از لحاظ جنس، اندازه، طرح و نوع نصب متفاوت هستند.

گریل در قطعات و ابعاد مختلف توسط پین‌های موجود به یکدیگر متصل می‌شوند. انواع مختلف گریل حداقل 1 و حداکثر 3 پین برای اتصال به یکدیگر دارند.

جنس گریل عموما از ABS، استیل ضدزنگ و پروپلین تهیه شده است. آج‌دار، فنری، استپ دار و موج‌دار از طرح‌های موجود گریل هستند. گریل در ضخامت‌های 1.5 الی 2.5 سانتی‌متر موجود است.

نحوه عملکرد گریل

در هنگام طراحی استخر، در اطراف کاسه استخر کانالی حفر می‌شود که در آن مخزن تعادل جای‌گذاری می‌شود. مخزن تعادل در زیر سطح استخر قرار دارد. این مخزن تعادل از جنس بتن یا پلاستیک ساخته می‌شود که آن‌ را گاتر می‌نامند. گاتر قادر به نگه‌داری تا 15 درصد از حجم کل آب استخر است.

آب‌های سطحی و مواد آلوده کننده از گریل وارد گاتر شده و سپس به سیستم فیلتراسیون استخر هدایت می‌شوند. پس از تصفیه آب از طریق کفشور یا اسکیمر به داخل استخر راه می‌یابد. در برخی از گریل‌ها آب دوباره از طریق پمپاژ وارد استخر می‌شود.

مزایای استفاده از گریل در استخر‌ها

نصب گریل در هنگام استفاده از استخر دارای مزایایی است که نسبت به سایر تجهیزات در استخر ارجعیت دارد.

  • جلوگیری از ایجاد موج

در استخر‌های شلوغ یا استخر‌های ویژه مسابقات به دلیل تحرک زیاد افراد، سطح آب دچار تلاطم شده و ایجاد موج می‌کند. این موج‌ها می‌توانند در سرعت شناگران تاثیر گذار باشند اما در استخر‌هایی که از گریل استفاده می‌کنند موج‌ها توسط آن دفع شده و از ایجاد آن جلوگیری می‌شود.

  • سرعت در تصفیه و کیفیت بالا

فرآیند تصفیه آب استخر در استخر‌هایی که از این قطعه در سیستم فیلتراسیون آب خود بهره می‌گیرند با سرعت بیشتر و کیفیت بالا‌تری انجام می‌شود.

  • امنیت

گریل علاوه بر نقش داشتن در بهبود کیفیت آب در حفظ امنیت شناگران در هنگام ورود و خروج به داخل استخر نیز موثر است. این قطعه می‌تواند از سر خوردن و افتادن شناگران به‌ویژه کودکان جلوگیری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران استخر در ارتباط باشید 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


مجری استخر در شیراز، پروژه لاکچری فرهنگ شهر
پروژه استخر و جکوزی دینکان
پروژه استخر، جکوزی و سونا خیابان قدوسی شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر در شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر قم آباد شیراز
اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-صدرا

اطلاعات تماس