جاروی استخر،فواید و انواع آن

جاروی استخر،فواید و انواع آن

جاروی استخر

اگر نسبت به از بین بردن انواع جلبک‌ها و گردوغبار در استخر بی‌تفاوت باشید خیلی زود تمام سطوح استخر شما توسط جلبک‌ها پوشیده یا مکان مناسبی برای زندگی حشرات می‌شود و چهره ناخوشایندی در استخر به وجود می‌آید.

برای داشتن استخری عاری از این آلاینده‌ها باید به طور منظم آن را تمیز کرد. یکی از روش‌های بسیار خوب استفاده از جارو است. برای از بین بردن ذراتی که در کف استخر جا خوش کرده‌اند یا به دیواره‌های استخر چسبیده شده‌اند جاروها می‌توانند کمک خوبی باشند.

استفاده از جاروی استخر یکی از روش‌های فوق‌العاده خوب جهت تمیز کردن استخر است. تمیز کردن کف و دیواره‌های استخر از گردوغبار و برگ‌های ته‌نشین شده می‌تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از رشد جلبک‌ها داشته باشد.

جاروها باید متناسب با طراحی و ساختار استخر تهیه شوند تنها در این صورت می‌توان از تمیز شدن استخر اطمینان داشت اما قبل از تهیه جارو باید بدانیم دقیقا آن‌ها چه کاری انجام می‌دهند و با انواع آن‌ها آشنا شد. 

جاروی استخر چیست؟

جاروی استخر بی‌شباهت با جاروهای منازل نیست. آن‌ها قادر به جمع‌آوری همه زباله‌های موجود در استخر هستند. در دیواره‌ها و سطوح استخر به دلیل وجود مواد شیمیایی گاهی لک‌هایی مشاهده می‌شود، جاروها می‌توانند این لک‌ها را نیز از بین ببرند.

جاروی استخر،فواید و انواع آن 1

 

 

 

 

 

 

انواع جاروهای تمیز کننده استخر

همانند سایر تجهیزات استخر،  جاروها نیز از پیشرفت تکنولوژی بی‌نصیب نمانده‌اند و انواع زیادی از آن‌ها را در فروشگاه‌ها می‌توان مشاهده کرد. جاروها باید متناسب با نوع استخر تهیه شوند و هر کدام از آن‌ها دارای مزایا و معایبی نیز هستند.

جاروهای مخصوص استخر را می‌توان به‌طورکلی به جاروهای دستی و اتوماتیک دسته‌بندی کرد.

جاروی دستی

در استخرهای روباز که بیشتر در معرض طوفان، گردوغبار و رشد جلبک‌ها هستند جاروهای دستی بیشتر کاربرد دارند. جاروهای دستی از یک سری، شلنگ و یک تیر تلسکوپی یا کمی عامیانه‌تر، دسته جارو تشکیل شده‌اند.

شلنگ از یک سمت به سر جارو و سمت دیگر آن به ورودی اسکیمرمتصل می‌شود. با قرار گرفتن سر جارو در آب، شیلنگ از آب پر شده و ایجاد مکش می‌کند، مکش ایجاد شده باعث می‌شود سر جارو به کف یا دیواره استخر محکم شود. سپس یک فرد از حاشیه استخر با کمک تیر تلسکوپی جارو را به اطراف می‌چرخاند. جاروی دستی استخرمتکی به سیستم فیلتراسیون استخراست.

منبع انرژی جارو نیز از طریق پمپ استخر تامین می‌شود. در استفاده از جاروهای دستی نیاز به نیروی انسانی برای حرکت دادن آن در سطوح استخر است.

از مزایای جاروی دستی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • نسبت به سایر جاروهای تمیز کننده استخر ارزان‌تر هستند.
  • برای از بین بردن جلبک‌ها و لک‌های سخت بسیار مناسب هستند.

از معایب جاروی دستی می‌توان به مدت زمان زیادی که در استخرهای بزرگ برای جارو کردن صرف می‌شود اشاره کرد.

نحوه هواگیری جاروی دستی

این نکته را نیز باید بدانید برای راه اندازی جاروی دستی نیاز است در ابتدا آن را هواگیری کرد. نحوه هواگیری به این شکل می باشد که ابتدا بایستی شلنگ جارو تا خروجی پمپ، پر از آب باشد برای این منظور می توان شلنگ جارو را از انتها پر از آب کرد به صورتی که آب از خروجی پمپ جارو خارج شود و سپس بلافاصله و همزمان پمپ جارو را روشن می کنیم و شروع به جارو کردن کف استخر می کنیم. توجه داشته باشید برای هر بار جارو کردن استخر در صورتی که شلنگ مکش جارو، از استخر خارج شود نیاز به هواگیری مجدد دارد.

نکته مهم: در صورتی که هواگیری جارو انجام نشود پمپ جارو به صورت خشک کار می کند و دچار خرابی می شود.   

جاروی اتوماتیک

برخلاف جاروهای دستی که باید یک فرد با نیروی بازوان خود زحمت به حرکت درآوردن جارو را بکشد در جاروهای اتوماتیک این کار به صورت خودکار انجام می‌شود. جاروهای اتوماتیک استخر به سه نوع تحت فشار، مکنده و رباتیک تقسیم‌بندی می‌شوند.

جاروی تحت فشار

جاروی تحت فشارخود مجهز به پمپ و فیلتر هستند و نیازی به استفاده از سیستم فیلتر و منبع انرژی استخر ندارند. جاروی تحت فشار دارای چرخ است و به راحتی می‌تواند در سطوح استخر حرکت کند.

از مزایای جاروی تحت فشار می‌توان به قابلیت جارو کردن حجم بزرگی از آلاینده‌ها و دارا بودن پمپ مجزا اشاره کرد. از معایب آن می‌توان به داشتن دقت لازم برای تمیز کردن فیلتر عنوان کرد.

جاروی مکنده

جاروی مکنده با استفاده از نیروی مکش به تمیز کردن استخر می‌پردازد. جاروی مکنده نیروی لازم برای مکش را با متصل شدن به اسکیمر استخر تامین می‌کند همچنین این جارو فاقد فیلتر است و به سیستم تصفیه استخرمتصل است.

از مزایای جاروی مکنده می‌توان به مقرون به‌صرفه‌تر بودن آن نسبت به سایر جاروهای اتوماتیک اشاره کرد.

به دلیل استفاده جاروی مکنده از سیستم فیلتر تصفیه استخر، نیاز به تمیز کردن فیلترهای استخر در مقایسه با استفاده از جاروهای دارای فیلتربیشتر است.

جاروی روباتیک

جاروی روباتیک به دلیل مستقل بودن از سایر تجهیزات استخر، بسیار پرطرف‌دار است. این جاروی رباتیک، مجهز به پمپ و فیلتر است. در مدل‌های پیشرفته‌تر دارای کنترل از راه دور نیز هست.

این جاروها می‌توانند توسط یک اپراتور برای تمیز کردن کل استخر یا یک محدوده خاص برنامه‌ریزی شوند در برخی از مدل‌ها آ‌ن‌ها می‌توانند کل استخر را اسکن کرده و برنامه‌ریزی برای مسیر تمیز کردن خود را به طور خودکار انجام دهند.  آن‌ها قادر هستند از دیواره‌های استخر بالا رفته و کل زوایای استخر را تمیز کنند. در استخرهایی با اندازه متوسط معمولا بین 2 تا 4 ساعت، برای تمیز کردن آن‌ها توسط جاروی روباتیک زمان لازم است.

از مزایای جاروی رباتیک می‌توان به کم‌مصرف بودن، قدرت آن در تمیز کردن هر گونه آلاینده  و عرضه در اندازه‌های مختلف اشاره کرد. از مزایای دیگر آن می‌توان، عدم نیاز آن به تجهیزات استخر را نام برد. جاروی روباتیک از گران‌ترین جارو‌های موجود است.

جاروی استخر،فواید و انواع آن 2

نکات لازم برای عملکرد بهتر جارو

گاهی اوقات با وجود هزینه‌های زیاد برای تهیه تجهیزات استخر متاسفانه بعد از مدتی متوجه تفاوت کار آن‌ها با روزهای اول می‌شوید در این موقعیت تصور می‌کنید در انتخاب دستگاه دچار اشتباه شده‌اید؛ اما به این موضوع دقت داشته باشید که نحوه کار کردن و شیوه‌های نگه‌داری از این تجهیزات در عملکرد آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

برای حفظ عملکرد جاروباید چند نکته را مد نظر قرار دهید:

  • جارو‌هایی که خود دارای فیلتر تصفیه هستند هر چند وقت یک‌بار مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم تمیز شوند. این فیلترها را قبل از پر شدن باید تمیز کرد.
  • برس‌های جارو را بررسی کنید. این برس‌ها پس از مدتی فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض دارند.
  • در فواصل زمانی کوتاه، استخر را جارو کنید زیرا هرچقدر این مدت زمان طولانی‌تر شود لک‌ها سخت‌تر شده و از بین بردن آن‌ها مشکل‌تر می‌شود؛ بنابراین جارو باید با فشار و مدت زمان بیشتری کار کند. بهتر است در هفته حداقل یک‌بار استخر را جارو کنید.

نکات مهم برای خرید جاروی متناسب با شرایط استخر

تنوع جاروهای مخصوص استخر ممکن است در هنگام انتخاب و خرید آن شما را دچار سردرگمی کند اما با در نظر داشتن چند نکته می‌توانید جاروی مناسبی را برای استخر خود انتخاب کنید.

اندازه و نوع استخر

اندازه استخر، روباز یا سرپوشیده بودن آن، خصوصی یا عمومی بودن استخر و وجود پله از مواردی است که در زمان تهیه جارو باید مدنظر داشته باشید.

ساعت کارکرد جارو

به این موضوع دقت داشته باشید که جارو قبل از خاموش شدن به صورت خودکار چند ساعت کار می‌کند، هر چه مدت زمان آن بیشتر باشد در آخر کار، شما استخر تمیزتری را شاهد هستید.

طول شلنگ

طول شلنگ در جاروهای مخصوص استخر بسیار مهم است. مطمئن شوید طول شلنگ متناسب با اندازه استخر شما است.

خرید جاروی  استخر

در خرید لوازم استخر سونا و جکوزی باید نیاز و شرایط استخر را مد نظر قرار داد. خرید تجهیزات باکیفیت و استاندارهای لازم می‌تواند به مدت طولانی در نگه‌داری و استفاده از استخر کاربرد داشته باشند، به‌این‌ترتیب می‌توان در هزینه‌های نگه‌داری استخر نیز صرفه‌جویی کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران استخر در ارتباط باشید 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر در شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر قم آباد شیراز
اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-صدرا
پروژه اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-گویم
پروژه اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات موتورخانه-صدرا
پروژه اجرای سیستم لوله کشی وتاسیسات گرمایش-قصردشت

اطلاعات تماس