ایران استخر

اصول ضد عفونی استخر‌ و انواع مواد ضد عفونی

اصول ضد عفونی استخر‌ و انواع مواد ضد عفونی

ضد عفونی استخر‌ و ضرورت انجام آن

شستشو و ضد عفونی استخر‌ یکی از ارکان اساسی در راستای حفظ سلامت و ایمنی استفاده کنندگان از آن است.تمیزکردن استخر

تمیز کردن یک بخش اساسی برای حفظ استخر شماست. از طرفی عوامل بیماری زا و انگل‌های نامرئی وجود دارند که می‌توانند ایمنی شناکردن در استخر شما کاهش داده و سلامت شما را به خطر بیاندازند. از این رو، شستشوی استخر و ضدعفونی مداوم آن، یکی از ملزومات نگهداری از استخر است.

 چگونه استخر خود را تمیز نگه دارید؟

برای اینکه استخر خود را برای شنا کردن آماده نگه دارید، باید حداقل از یک روش ضدعفونی کننده استخر استفاده کنید. چه خوب است که با کمی وقت گذاشتن بیشتر، بتوانیم گزینه‌ای مناسب برای ضدعفونی کردن استخر و جکوزی خود پیدا کنیم. یادمان باشد که آب استخر، مستقیماً با پوست بدن ما در ارتباط است. در بسیاری از موارد، ما ناخواسته آب استخر را نیز، استشمام می‌کنیم.

تجربه ثابت کرده است که ترکیبات عمده‌ی اغلب مواد ضدعفونی کننده، شیمیایی است. ترکیبات شیمیایی هم در بلندمدت، دارای عوارض جانبی زیادی هستند. پس توصیه می‌کنیم با کمی حوصله، این مطلب را تا انتها مطالعه نموده و مناسب‌ترین روش ضدعفونی استخر را با استفاده از مواد ارگانیک و فودگرید که هیچ گونه باقیمانده مضری از خود به جا نمی‌گذارند، انتخاب کنید.

در این مقاله، ما قصد داریم چند گزینه بهداشتی برای شستشوی استخر را معرفی کنیم. این موارد عموماً به شکل قرص، گاز و مایع شستشوی استخر در بازار موجود هستند. بنابراین مختصراً نحوه کار آنها را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید بسته به نیاز خود، بهترین تصمیم را بگیرید.

ضدعفونی کننده استخر چیست؟

ضدعفونی کننده استخر، آب استخر را تمیز و عاری از باکتری می‌کند. همچنین باعث می‌شود که شناکردن برای شما در یک محیط بهداشتی و سالم، لذت بخش باشد. این فرآیند با از بین بردن پاتوژن‌ها و عوامل بیماری زا انجام می‌شود.

همانطور که ممکن است از قبل بدانید کلر محبوب‌ترین ضدعفونی کننده استخر است. اما روش‌های بهداشتی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تمیز نگه داشتن استخر خود استفاده کنید. قبل از ورود به بحث در مورد این روش‌های مختلف، اجازه دهید در مورد کلر استخر صحبت کنیم و توضیح دهیم که چرا برای تصفیه آب استخر محبوب و مؤثر است.

 کلر استخر

حتی اگر کلر استخر به طور معمول از نظر شیمیایی، کلر خالص و واقعی نیست. به خاطر سادگی، ما به محصولات کلر صرفاً به عنوان کلر استخر اشاره می‌کنیم. که عنوان محبوب‌ترین ضدعفونی کننده استخر مورد استفاده است.

کلر استخر به عنوان اسید هیپوکلروز نیز شناخته می‌شود. این ماده عوامل بیماری زا مانند E. coli را از بین می‌برد. علاوه بر این، مواد شیمیایی متصاعد از شناگران و محیط زیست را نیز از بین می‌برد تا آب برای شنا امن‌تر شود. کلر مانند سایر ضدعفونی کننده‌ها، برای دور نگه داشتن جلبک‌ها از استخر شما نیز عالی است.

کلر استخر به چه اشکال مختلفی ارائه می شود؟

قرص کلر استخرقرص کلر استخر

قرص کلر ضدعفونی کننده استخر است. این قرص در آب استخر شما حل می‌شود و در اندازه‌های مختلف (معمولاً ۳ و ۱) موجود است. قرص‌ها در سبد مخصوص قرار می‌گیرند یا با یک دستگاه پخش کننده کلر شناور پخش می‌شوند. اگر یک کلرور اتوماتیک نصب کرده‌اید، برای حل کردن قرص‌ها از آن می‌توانید استفاده کنید.

پودر کلر استخر (کلر گرانول)

پودر کلر با توجه به حجم استخر شما به طور مستقیم به آب استخر به عنوان ضدعفونی کننده استخر اضافه می‌شود. این امر بستگی به نتایج آزمایشات شیمیایی شما دارد. کلر گرانول سریع‌تر از قرص‌ها کار می‌کند زیرا قرص‌ها می‌توانند به سرعت حل شوند اما گرانول در طول زمان در آب حل می‌شود.

مایع کلر استخر

مایع کلر استخر مستقیماً به آب استخر اضافه می‌شود. این ماده سریع عمل می‌کند و روشی سریع‌تر برای آب بندی استخر شما ارائه می‌دهد. کلر مایع در قفسه کمد شما دوام چندانی نخواهد داشت، بنابراین باید بلافاصله پس از خرید از آن استفاده کنید. گرانول و قرص کلر به طور کلی ماندگاری بیشتری دارند، که یکی از دلایل محبوبیت آنهاست.

گاز کلر استخر

این تنها شکل واقعی کلر خالص است. این گاز برای ضدعفونی کردن استخر‌ها استفاده می‌شود. از آنجا که در صورت استفاده نادرست می‌تواند خطرناک باشد، فقط سازمان‌ها و افراد واجد شرایط مجاز به استفاده از کلر برای استخر‌ها هستند. همچنین روش رایجی برای استخر‌های مسکونی نیست، اگرچه بسیار موثر است.

کلرور‌های آب شور

کلرناتور‌های نمکی، نمک را با استفاده از یک ژنراتور تخصصی به کلر تبدیل می‌کنند. برای تبدیل نمک به کلر، تمام کاری که شما به عنوان صاحب استخر باید انجام دهید این است که مقدار لازم نمک را درون استخر خود بریزید (مگر اینکه سیستم مخزن آب نمکی داشته باشید) و بگذارید ژنراتور کار خودش را انجام دهد. نکته قابل ذکر این است که این نوع سیستم‌ها با استخر‌های بوش وینیل که دارای دیوار‌های فلزی هستند، خیلی خوب عمل نمی‌کنند. نمک باعث فرسایش فلز شده و با گذشت زمان باعث ایجاد مشکلات عمده در ساختار استخر می‌شود.

نمک همچنین می‌تواند برای گچ در استخر‌های بتونی ساینده باشد، و باعث می‌شود سریع‌تر از بین برود. از طرف دیگر استخر‌های فایبرگلاس با سیستم‌های نمکی عالی عمل می‌کنند و اگر می‌خواهید از مولد کلر نمک استفاده کنید ممکن است انتخاب بهتری باشد.

مزایای استفاده از کلر استخر

برای خلاصه کردن مزایا و معایب استفاده از کلر در استخر شما، در اینجا جوانب مثبت و منفی آن را بصورت لیست معرفی می‌کنیم:

مزایا

 •  به راحتی در دسترس است.
 • به طور موثری عوامل بیماری زا و جلبک را می‌کشد یا غیرفعال می‌کند.
 • گزینه‌های چندگانه استفاده (قرص، گرانول، مایع، گاز و غیره).
 • مواد موجود در آب را اکسید می‌کند (آلودگی‌های موجود در آب را از بین می‌برد).
 • در استخر‌های داخلی و خارجی کار می‌کند.
 • با هر سه نوع استخر (به استثنای سیستم نمکی) کار می‌کند.
 • غلظت باقیمانده در آب را حفظ می‌کند.

معایب

 • می‌تواند بوی قوی از خود بجا بگذارد.
 • ممکن است باعث سوزش چشم یا پوست شود.
 • سیستم‌های کلر نمکی می‌توانند استخر‌های وینیل و استخر‌های بتونی را از بین ببرند.
 • در صورت تماس طولانی مدت می‌توانید آستر‌های وینیل را سفید کنند (گرانول در انتهای استخر و غیره)
 • محصولات کلر گاهی حاوی مواد دیگری هستند که میزان کلر موجود را رقیق می‌کنند.

برم استخر

برم بسیار شبیه کلر کار می‌کند (آنها به همان خانواده شیمیایی تعلق دارند)، اما استفاده از آن به عنوان ضدعفونی کننده استخر بسیار گران‌تر است. ما فقط درمورد چند دلار بیشتر صحبت می‌کنیم، اما این چند دلار اضافی می‌تواند صدها یا حتی هزاران دلار در طول عمر استخر شما بیافزاید. تفاوت کلیدی بین برم و کلر در این است که برم به شدت بو نمی‌دهد و به نظر می‌رسد که کمتر چشم را تحریک کند. کلر همچنین یک اکسید کننده بهتر از برم است، به این معنی که در تغییر ساختار شیمیایی آلاینده‌ها در آب بهتر است.

از برم بیشتر برای ضدعفونی کردن وان‌های گرم و استخر‌ها استفاده می‌شود زیرا نسبت به کلر موجود در آب گرم پایدار‌تر است اما به طور قطعی می‌توان از آن در استخر‌های معمولی نیز استفاده کرد. برم مایع در حالت اولیه خود است، اما به طور معمول در قرص یا گرانول ارائه می‌شود. اگر به دلیل آلرژی به کلر به دنبال گزینه‌های دیگر سرویس بهداشتی استخر هستید، برم جایگزین مناسبی نیست، زیرا حاوی کلر است.

به خاطر داشته باشید که برم در برابر نور خورشید از پایداری کمتری برخوردار است که استخر‌های سرپوشیده چنین کاری را انجام نمی‌دهد.

مزایا و معایب استفاده از برم استخر

مزایا

 • بوی قوی نمی‌دهد.
 • اثر سوزش کمتر بر روی چشم در مقایسه با کلر.
 • ضدعفونی کننده و الکلیسایز مؤثر.
 • بسیار مناسب برای ضدعفونی اسپا‌ها و وان‌های گرم است.
 • با هر سه نوع استخر کار می‌کند.

معایب

 • گرانتر از کلر است.
 • قدرت اکسیداسیون کمتری نسبت به کلر دارد.
 • برای کسانی که آلرژی به کلر ندارند مناسب نیست.
 • در معرض نور آفتاب همچنین کار نمی‌کند (معمولاً در استخر‌های سرپوشیده بهتر کار می‌کند)

استخر دارای سیستم UV

شستشوی استخر و ضدعفونی استخر- دستگاه Uvمی‌توان گفت، سیستم‌های بهداشتی استخر UV روشی تقریباً بدون استفاده از مواد شیمیایی برای موضوع ضدعفونی کننده استخر  و شستشوی استخر شما هستند. چراغ اشعه ماوراء بنفش به عنوان یک میکروب کش برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های مضر موجود در آب استخر با عبور از سیستم تصفیه کار می‌کند.

این بدان معنانیست که شما به طور مستقیم در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارید و لازم نیست نگران خطرات مرتبط با آن باشید.

در حالی که سیستم‌های UV در از بین بردن پاتوژن‌ها مؤثر هستند، اشکالاتی نیز دارند. برای شروع، 100٪ عاری از مواد شیمیایی نیست. از آنجا که نور UV فقط با عبور از سیستم تصفیه آب، آب را ضدعفونی می‌کند. استخر شما به مواد شیمیایی اضافی نیز نیاز دارد تا قبل و بعد از پاک شدن آن توسط نور UV، تمیز شود.

مزایا و معایب سیستم UV استخر

مزایا

 • مصرف شیمیایی را کاهش می‌دهد.
 •  در غیر فعال کردن انگل‌ها و سایر عوامل بیماری زا موثر است.
 • اثربخشی ضدعفونی آب استخر برای شناگران.
 • هزینه تعمیر و نگهداری کم.
 • تولید در محل (بدون پر کردن مجدد یا سفر‌های مکرر به فروشگاه).
 • لامپ‌های ماوراء بنفش می‌توانند مدت زمان طولانی (از ۴۰۰۰-۹۰۰۰ ساعت) دوام داشته باشند.

معایب

 • به خودی خود مؤثر نیست (نیاز به استفاده از مواد شیمیایی بعنوان مکمل دارد).
 • فقط به عنوان یک اکسید کننده و ضدعفونی کننده مکمل عمل می‌کند.
 • نور ماوراء بنفش به مرور زمان موثر‌تر می‌شود و نیاز به تعویض دارد.

سیستم ازن استخرسیستم ازن استخر

ازن استخر گاز (همان ماده‌ای است که ما را از آفتاب محافظت می‌کند) و از طریق تولید کننده اوزوناتور یا ازن در محل تولید می‌شود. ژنراتور ازن مولکول‌های اکسیژن را جدا و مجدداً تشکیل می‌دهد تا از راه‌های مختلفی ازن تشکیل شود. در حال حاضر، این کار با یکی از دو روش زیر انجام می‌شود:

تخلیه تاج یا نور ماوراء بنفش.

سیستم‌های تخلیه ازن Corona غلظت بالا‌تری از ازن را تولید می‌کنند، اما به همان نسبت نیز می‌توانند گران‌تر باشند. با این حال، در بلندمدت، آنها گزینه‌ی مقرون به صرفه‌تری هستند زیرا هزینه هر گرم ازن تولید شده نسبت به مولد ازن اشعه ماوراء بنفش کمتر است.

ژنراتور به سیستم گردش استخر متصل می‌شود و از طریق تصفیه آب، آب را عاری از باکتری می‌کند. ازن باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌های درون سیستم را از بین می‌برد و غیرفعال می‌کند، اما پس از بازگشت آب به استخر، ازن فقط با غلظت بسیار کم و بی خطر موجود است.

به دلیل همین غلظت کم، به طور معمول به مواد ضدعفونی کننده دیگری (معمولاً کلر) نیز نیاز است تا از سلامت کامل استخر اطمینان حاصل شود.

مزایا و معایب سیستم ازن استخر

مزایا

 • یک روش بهداشتی برای داشتن یک استخر سالم.
 • ازن در محل تولید می‌شود.
 • در غیر فعال کردن انگل‌ها و سایر عوامل بیماری زا موثر است.
 • اکسید کننده مؤثر.
 • قابل استفاده در استخر‌های سرپوشیده و فضای باز است.

معایب

 • فقط بعنوان یک اکسید کننده و ضدعفونی کننده مکمل در نظر گرفته شده است.
 • به ضدعفونی کننده باقیمانده نیاز دارد.

یونیزه کننده استخر

یونیزه کننده استخر از جمله موارد ضدعفونی کننده استخر است. یون‌های فلزی سنگین مانند مس و نقره را در آب استخر آزاد می‌کند تا باکتری‌ها و جلبک‌ها را از بین ببرد. این روند آهسته عمل می‌کند. این روش به عنوان ضدعفونی کننده مستقل کافی نیست. اگر از یونیزر استفاده می‌کنید، همچنان به مواد شیمیایی مانند کلر نیاز دارید تا استخر خود را به طور مرتب شستشو دهید.

مزایا ومعایب استفاده از استخر Ionizer

مزایا

 •  مصرف شیمیایی را کاهش می‌دهد.
 • در از بین بردن پاتوژن‌ها از آب موثر است.
 • جلبک‌ها را در حالت خلیج نگه می‌دارد.
 • هم با استخر‌های سربسته و هم با استخر‌های در فضای باز سازگاری دارد.

معاب

 • هرچه استخر بزرگ‌تر باشد، کار طولانی‌تر می‌شود.
 • به عنوان ضدعفونی کننده مکمل (هنوز هم برای شوک زدن منظم به مواد شیمیایی احتیاج دارد)
 • می‌تواند استخر شما را لکه دار کند.
 • اکسید کننده بی اثر.

برای مشاوره بیشتر با ایران استخر در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


مجری استخر در شیراز، پروژه لاکچری فرهنگ شهر
پروژه استخر و جکوزی دینکان
پروژه استخر، جکوزی و سونا خیابان قدوسی شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر در شیراز
پروژه لوله کشی و تاسیسات گرمایش استخر قم آباد شیراز
اجرای سیستم لوله کشی و تاسیسات گرمایش-صدرا

اطلاعات تماس